Začneme u správného označení, které je často velmi matoucí. Jaký je rozdíl mezi hoblíky Stanley, Bailey Planes a Stanley Bailey? Je to matoucí, protože pojmy se často používají zaměnitelně. Horší je, že v závislosti na nástroji a době kdy byl vyroben mohou být termíny zcela správně zaměnitelně používány, zatímco u jiných nástrojů a časů tomu tak být nemusí. Abychom si v tom zkusili udělat trochu jasno začněme se značkou Stanley.
Samotnou společnost Stanley založil Frederick T. Stanley v roce 1843, původně se jednalo o společnost vyrábějící šroubové a dveřní kování se sídlem v Nové Británii v Connecticutu. Společnost Stanley Rule and Level Company byla založena v roce 1857 Henrym Stanleym v Nové Británii v Connecticutu.
Leonard Bailey byl konstruktér a výrobce hoblíků, který patentoval několik návrhů ručních hoblíků už v polovině 18. století. V roce 1869 koupil Stanley Rule & Level sedm patentových práv na designy Leonarda Baileye. Zatímco jejich vztah s panem Baileyem trval jen do roku 1875, společnost Stanley Rule & Level si tato patentová práva ponechala a nakonec použití jména Bailey zachovala.
Poté, co se vztah mezi Stanley Rule & Level a Leonardem Baileyem rozpadl v roce 1875, skončili u soudu kvůli sporu o porušení patentu (který Stanley nakonec vyhrál). Bailey šel pracovat pro společnost Seldena Baileyho (bez vztahu) Bailey Tool Company a v roce 1878 se přestěhoval z Hartfordu, Connecticutu do Woonsocket, aby dohlížel na výrobu svých hoblíků a Leonardovy vlastní řady hoblíků. Obě tyto linie byly úspěšné a Stanley nakonec kupoval obě v letech 1880 a 1884, ale poté jejich výrobu přerušil do roku 1888. Leonard Bailey tak odešel z výroby hoblíků, ale pokračoval ve své společnosti (Bailey Manufacturing Company), přestěhoval svou továrnu do Wethersfieldu v Connecticutu s prodejní kanceláří v New Yorku až do své smrti v roce 1905. Z důvodu velkého úspěchu značky Bailey, začal Stanley uvádět toto označení na tělech svých hoblíků kolem roku 1906.
Bez ohledu na to, které jméno je na nich vyraženo, je prakticky každý hoblík Stanley vyrobený od roku 1869 dále označován (poněkud obecně) jako „Stanley Bailey“, nebo jednoduše „Stanley“ nebo „Bailey“ - všechny jsou technicky správné. Baileyovy hoblíky tvořily Stanleyovu základní výrobkovou linii a společnost z nich vydělala miliony. Některé (roky výroby) nechali Baileyovo jméno vyrazit na těla hoblíků, zatímco jiné ne. Všechny však odkazují na různé patenty a design vytvořené Leonardem Baileyem, protože „Bailey“ nikdy nebyl součástí názvu společnosti Stanley.
Jak patentová práva vypršela koncem 20. století a ruční nástroje začaly upadat, Baileyovo jméno bylo nakonec z používání vyřazeno. Designy a patenty Leonarda Baileyho, Justuse Trauta a dalších však stále žijí v mnoha ručních hoblících, které jsou dnes na trhu k dispozici. Lie-Nielsen, vyrábí velmi kvalitní řadu hoblíků založených konkrétně na prémiové řadě hoblíků Bedrock Stanley.
Takže k zodpovězení otázky ... lze všechny Stanleyho Baileyse vhodně označovat jednoduše jako Stanleys? Jen si pamatujte, že ne všichni Baileysové byli Stanleys. Závisí to na modelu a na tom, kdy byly vyrobeny. Časné hoblíky, které nejsou Stanley Bailey, bývají obvykle vzácnější a cennější.
Speciální edice hoblíků Stanley
Psal se rok 1776, když byla podepsána deklarace nezávislosti, několik dní poté k jejímu prvnímu čtení svolával, dnes už legendární, prasklý Zvon svobody. O sto let později, k příležitosti oslav Dne nezávislosti, byl na Philadelphské výstavě představen nový design, s emblémem právě tohoto zvonu s číslovkou 76. Od roku 1877 byly tyto památeční hoblíky uvedeny do sériové výroby. Stanley vyráběl pět dřevěných modelu s čísly 122, 127, 129, 132 a 135 a dva kovové 104 a 105. Hoblíky s prefixem 1 odpovídaly souběžným modelům s dřevěným tělem a s dva prefixem 10 zase těm kovovým. Nejunikátnějším rysem je právě šroubovací level-cup, s již zmíněným emblémem zvonu s letopočtem a jedním, nebo dvěma páry zářezů, zapadajícími do příčníku. Dalším charakteristickým rysem je pákový mechanismus, stavící hloubku nože - patent Traut & Richards. Zajímavostí je i fakt, že prefix "1" byl na dřevěná těla doražen dodatečně a má jiný font (typ 1 a 2). Hoblíky se symbolem zvonu, se vyráběly 42 let a jejich výroba byla ukončena v roce 1918. Přestože se nejedná o název samotného výrobce, tak pro tento design hoblíku se zažilo označení Stanley Liberty Bells plane. Po vypršení patentových prav začalo tuto konstrukci kopírovat několik firem, jako například Ohio Tool, nebo Union.
Na některých kovových částech se vyskytují značky "S" a "B". Trochu to svádí k domněnce, že to má něco společného se značkou Stanley-Bailey. Ale ta v té době ještě neexistovala. Hoblíky vyráběla Stanley Rule & Level Co. a vedle ni byla samostatná Bailey Tool Co. Co to tedy bylo? Nejrozšířenější názor je, že se jedna o značky oceláren, kde se tyto díly vyráběly. V prvním případě to opravdu zřejmě znamená Stanley, tedy označení zákazníka/zadavatele polotovaru. Používala to například společnost Union Manufacturing Co a další, dnes už nedohledatelné firmy. Později v roce 1899 koupil Stanley železárny Bridgewater v Massachusetts a k tomuto roku se datuje první výskyt cejchu "B". Když už nic jiného, tak je to minimálně skvělá pomůcka, jak určit věk nástroje. Někdy to je totiž velký oříšek, u takto starých kousků obzvláště.